Víteje na oficiálních
stránkach slovenské
zpěvačky a herečky
Zdenky Trvalcové.
Info o koncertech
najdete na mém
a .

napište mně


Welcome to the official
website of the slovak
singer and actress
Zdenka Trvalcová.
You can find info
about concerts
on my and .

write to me

Voilà! je synonymem pro kvalitní multižánrový hudební zážitek. Swing, twist, šanson, občas okořeněný příměsí hip-hopu, disca nebo reggae. Je těžké tuhle kapelu zařadit do nějaké škatulky. Perfektně sehraná pětice hudebníků plynule přechází mezi hudebními žánry a skladbám dominuje zajímavě zabarvený hlas zpěvačky Zdenky Trvalcové.

Voilà! na sebe upozornili už debutovým albem Décollage a především skladbou Flip Flops, která bodovala na Rádiu 1 i slovenském Rádiu FM. Aktuální CD On The Waves, které vyšlo na podzim 2017, navazuje na předchozí úspěchy. Kapela ho představuje živě na koncertech po celých Čechách a na Slovensku.

Vokály: Zdenka Trvalcová
Akordeon: Michal Mihok 
Gitara: Antonín Dlapa
Basgitara: Miloš Klápště 
Bicí: Jan Chalupa

Voilà!  is a high calibre, multi-genre music experience. Swing, twist, chanson, occasionally peppered with hip-hop, disco or reggae; it’s hard to fit this band in a box. The five musicians  play off of each other with ease after years of playing together, and seamlessly switch between musical genres. The songs are coloured by singer Zdenka Trvalcová’s unique and warm vocal timbre. 

Voilà! drew attention to themselves with their debut album Décollage – particularly with the song Flip Flops, which ranked in the charts on Radio 1 and Slovak Radio FM. Their latest album, On the Waves, which came out in 2017, has consistently continued to do well, and is an audience favourite when the band play it live all over the Czech Republic and Slovakia.

Lead-vocals: Zdenka Trvalcová
Accordion: Michal Mihok 
Guitar: Antonín Dlapa
Bass guitar: Miloš Klápště 
Drums: Jan Chalupa


Photogallery


Videogallery

Tealovers. Music video.

Song from the album On The Waves.
Made by inbetweenstudios, Japan, 2018


Flip-Flops. Music video.

Song from the album Décollage. 
Made by Silencio FX, Prague, 2014


Voila live, Lucerna Music Bar, Prague, 2015

video made by Ranjan Rampal, sound made by Honza Středa